ROUTERkapu a digitális világhoz

2024.11.07

A friss és ropogós:


Minden lakás, ház, okosotthon, vállalkozás digitális alapeszköze a router. Megkerülhetetlen és talán az egyik legfontosabb kütyü háztartásunk - cégünk mindennapjaiban. Mégis talán a legkevesebb figyelmet kapja. Ezen most kicsit változtatok, kezdjünk! 

Szinte mindenki rendelkezik már routerrel, vagy az internet szolgáltató eszköze vagy valami áruházban vásárolt tétel formájában. 

(na jó a civilizáció tagadók, a remeték lehet hogy nem. És sok olyan is van, aki nem is tudja, hogy van neki, tudod az a fekete doboz, ami villog 😊)

Alapeseteben, az eszköz be lett üzemelve és végzi dolgát, jó esetben néha újraindul, de ezen túl nem sokat foglalkozunk vele. Hibás a megközelítés! A router nagyon fontos! Nem, nem kell naponta babrálni, csinálja ő egy magában a feladatát, de néha egy kis törődést meghálál.


Mire is kell a router?

Például biztosítja az internetet eszközeink számára, vezetéken vagy vezeték nélkül. Kezeli a hálózatot. Ezek az alapfeladatok, és itt sokaknak ennyi is volt.

De a router nagyon sokrétű eszköz, napjainkra egy miniszámítógép lett belőle, van processzora, memóriája, szoftvereket futtat, egy egyszerűbb hálózati tárolót is kivált.

És hopp ide is megérkezett az AI, MI, hívjuk bárhogyan is a mesterséges intelligencia! 

Mégis talán a legfontosabb tulajdonsága, hogy az online világunk biztonságának első védvonala! A tűzfal és egyéb biztonsági megoldásai elengedhetetlenek, mind magán mind vállalkozás célú felhasználás esetén. Ennek alap konfigurálása minimális hozzáértést igényel, de odafigyelve könnyen elvégezhető.

Gyerekek esetén otthonunkban a router kiválóan szűri a beállított eszközökön a megjeleníthető tartalmakat, az internet rendelkezésre állási idejét.

Vendéghálózat hozható létre, amit időben és akár adatmennyiségben is korlátozhatunk.

Távolról elérhető a routerünk, akár mobiltelefonról is, amivel hozzáférhetünk a hálózatunkon tárolt adatokhoz, képekhez, videókhoz, beállításokhoz, statisztikákhoz.

Ha játszunk is valamilyen eszközön, pc, xbox, akármi, ahhoz felhasználói preferenciákat is kapcsolhatunk, vagy ha mondjuk van egy fontos eszköz, aminek stabilan mindig kell egy meghatározott sávszélesség, azt is konfigurálhatjuk.

Valamint és nem utolsó sorban, mivel elvárjuk az állandó kapcsolatot, nem baj, ha a router nem csak a szolgáltatónk által biztosított internetet tudja osztani, hanem szükség esetén a 4g /5g mobilhálózaton is tudjon kommunikálni.

A megszámlálhatatlan wifis eszköz beköltözése otthonunkba már igényli az odafigyelést az eszköz kiválasztásában és beüzemelésében. 


Mik is azok a paraméterek, felhasználási formák, ami alapján egy router beszerzése, működtetése során figyelni kell?

A kérdés nagyon összetett és mégis aránylag könnyen megválaszolható. Remélem tudok nektek ebben segíteni!

Egy kis lakásban, ahol nincsenek gyerekek, vagy különösebb speciális igényű eszközök, a szolgáltató által biztosított eszköz akár elég is lehet. Itt gondolok arra, hogy van egy okostelevízió, mobiltelefon, tablet. És ezek is csak a szükséges "nyügök", munkánk sem online, a kp fizetést preferáljuk, és visszasírjuk a régi szép időket, amikor minden egyszerűbb volt.

Ha már lakásunkban, házunkban gyerekekkel vagy nélkülük élünk, megy egy kis játék, tanulás, otthoni online munka, filmek streamelése, torrent, akkor már biztos, hogy nem elég az alap eszköz. Igaz feladatát el tudja látni, biztosítja az internet elérést, hogy stabilan vagy sem már más kérdés. Sokszor mondjuk, lassú a net, pedig dehogy. Legtöbb esetben a hálózaton lógó eszközök közötti kommunikáció lassul le, amiről a gyenge router tehet, mivel véges számú eszközt tud csak kiszolgálni.

(pedig oda volt írva a dobozra, hogy akár 100 eszközt tud kezelni, állítjuk magabiztosan, hogyne, aki még emlékszik, a hifitornyokon anno még 10 000 wattok voltak írogatva, egy stadionra elég volt tizezer forintból, azok a régi szép idők)

Persze a szolgáltatók is ludasok sokszor, például csúcsidőben, de ez már más kérdés. Vagy éppen a wifi jel minősége nem megfelelő, ami ugye megint a router, nem képes lefedni a lakás minden szegletét.

(elsétálok a wécére, kezembe a mobil, mi más?, és hopp leáll Mohamed szerelmi élete 197. része, vagy a megyei 3 közvetítés, azért na, értem én, tényleg dühítő)

Aztán ott a biztonság vagy annak hiánya. Egy jó router folyamatosan frissíti a biztonsági szintjét, alkalmazkodva a fejlődő bűnözők találékonyságához. Ha meg nem jó router, akkor gyermekeink vígan pornóznak 10 évesen, és nézik a belezős videókat. A szülő meg legyint, hogy úgysem tud mit tenni, találékonyak ezek a gyerekek, sőt jobban is értenek hozzá (igen, lehet). Pedig de, két kattintással, ha tudja hova kell bökni, bárki be tudja állítani és már ki is iktattunk minden olyan tartalmat, ami nem nekik való, korosztály, tartalom alapján. Nem 100% os megoldás, olyan nincs, csak ha nincs net, de az meg majd lesz a másik gyereknél stb.

(és ja, nincs idő utánanézni a kifogások istencsászára, hisz futni kell a szoliba, főzni, akármizni ami trendi, értjük ugye, van idő, kedv nincs és ez érthető. Egy újabb szar, amit regisztrálni, telepíteni, jelszót megjegyezni kell, de ezen nem lehet változtatni, itt és most élünk, ez van)

Aztán ha vállalkozásunk van, és bár csak egy kis üzlet, de van kamera, pénztárgép, kártyás fizetés, a mobil, laptop, már nem is mindegy sem a biztonság, sem a stabil internetelérés, a fentebb említett 4g5g mobilinternet lehetőségének megléte.

Persze legyintünk, ha már adtak eszközt jó lesz az, másnak is megfelel, még hány dolgot akarnak ránk sózni!

Aztán ugye rengeteget hallani, hogy a laptopot, telót, távolról feltörik, zsarolóvírust telepítenek a kis csintalan oroszok, kínaiak, a helyi diktátorok, és már hozzá is fértek az adatainkhoz.

Vagy éppen nekünk kell bemenni a boltba, a kasszát ellenőrizni, adatokhoz hozzáférni, kamerákat visszanézni mert a távoli elérés hol megy hol nem, ha egyáltalán rendelkezésre áll. De persze megy a mutogatás, hogy hibás a szolgáltató, a bank, a kereskedő, a kivitelező, szóval mindenki.

(Ja nem mindenki hibás, mi magunk soha, mert nekünk senki nem mondta, időnk meg hát ugye sosincs tájékozódni, hahaha)


A router technikai jellemzői fogják megadni annak használhatóságát, időtállóságát.

De mik is ezek? Ha szakmázunk lehet millió szakkifejezést használni, elmerülni a részletekbe, hitvilágot felállítani - csak kábelen, mert az a stabil, biztonságos, csak Tplink mert minden más szar, elromlik, drága, kínai stb. Ezeket a szempontokat most mellőzném. Maradjunk a száraz adatoknál.

Most 2024 -ben egy routernek alapvetőleg a következő paramétereknek kell megfelelni, szigorúan szerintem! Itt jön pár angol rövidítés, számok, szabványok, de ha a fő pontokat, vastagon szedve, figyeljük nem lőhetünk mellé.

Legyen Wifi 7 képes. Igen tudom nagyon kevés eszköz van, ami akár csak a wifi 6ot tudja, minek nekem az?

(félreértés ne essék, nem kell, ugye lovaskocsival is el lehet jutni a -ból b -be, hisz lovasnemzet vagyunk)

A wifi szabványokat csak 2009 óta számozzuk mikor bejött az 5GHz, és a sebesség 600Mbps növekedett, ez lett a Wifi4, de nem használtuk a gyakorlatban. A Wifi 6 elnevezés 2018 ban kezdett, itt már 9.6 Gbps sebességről beszélünk, meg a 6 GHz sáv is megérkezett ami igazából 5,9 - 7,1, ez már több mint elég, és most már 2024ben itt a 7es szabvány (46 Gbps vagy több). A sebesség már nem is a legfontosabb tényező, hiszen már a 6os óta a nagy többségnek bőven elegendő. Sőt ugye a Wifi7 már nagyobb sebességre képes, mint a leggyorsabb net. Viszont jött rengeteg hasznos extra. És az igazság a részletekben rejlik.

QAM (Kvadratúra Amplitúdómoduláció) Jujj. Egy rövidítés a millió közül, előtte egy szám van még írva. Ez azt akarja jelenteni egyszerűen, hogy hány kétbites (vagy 4 de mindegy is a mi kis otthoni szintünkön) adatcsomag továbbítható egyszerre. Minél nagyobb a szám a QAM jelölés előtt, nekünk annál jobb :) többet, szakbarbárokon (hálózati mérnökök és társaik) kívül másnak, nem érdemes tudni róla.

OFDMA (Ortgonal Frequency Divison Multiple Access) na, ha az előző jujuj, akkor ez azt a... Szeretem az angol rövidítéseket. De ez sem ördöngösség, szimplán annyit tesz, hogy egyszerre nem csak egy csatornán vándorolnak bitjeink, ha nem több egymással párhuzamos, szubcsatornán. Wifi 7 előtt ez a technika csak egy eszközt tudott kiszolgálni, most már ugyanazon csatornán több klienst is kiszolgál, sőt a csatornákat többfelé osztja, szóval van benne kakaó rendesen. A lényeg ez is nagyon fontos számunkra. Itt amúgy nincs mire figyelni, ha van Wifi7 akkor ez is jön vele.

TWT (Target Wake Time) a legjobb cucc. Röviden a router és a kapcsolódó eszköz (pl. laptop) kommunikál egymással, és csak akkor használja a hálót amikor szüksége van rá. Ha nincs akkor altatja a klienst (pl. laptop). Az eredménye: kevésbé merülnek az akkus eszközök (új technológia, de nagyon biztató adatok vannak). Minden eszköz esetén csökken az interferencia (a hullámok összekeverednek kb.), bosszantó tud lenni, itt már majdnem kiküszöbölték. Hatékonyabb az adattovábbítás. Ezen belül vannak még lehetőségek a működés szabályozására (3 mód), de nem mennék bele.

Mu-MIMO (Multi-User Multiple-in Multiple-out) több felhasználó egyidejűleg kapcsolódhat. A szabvány előtt a kapcsolódás, egymás után történt, kiszolgálta a mobilt, jött a laptop, várakoztak egymásra. Egy antennát használtak, most többet. Itt milliszekundumokról van szó a várakozások között, de ahogy egyre több eszköz kapcsolódott, egyre nagyobb adatot mozgatott, úgy lett egyre fontosabb tényező, és bizony érezhető az időveszteség.

MLO (Multi-Link Operation) ez egy új dolog, és nagyon hasznos. A Router használhatja mind a három frekvenciatartományt (2,4 - 5 - 6 GHz) egyidejűleg, oda vissza, adattovábbításra, persze ha a kapcsolódó eszköz is tudja ezt. Késleltetés javul nem kicsit, a sávszélesség nő. Videókonferencia, játékok, kamera rendszerek – bárhol, ahol fontos a sok adat, és nem baj, ha a késleltetés is rendben van.

AiMesh (több router együttműködése) technológia biztosítja, hogy az esteleges hálózatbővítés, egyetlen hálózatnévvel zökkenőmentesen történjen, ha egy AiMesh kompatibilis eszközt csatlakoztatunk a meglévő router mellé. Úgy kell elképzelni, hogy ha mozgunk a pár százméteres, többemeletes szerény lakunkban, akkor a kezünkben lévő mobil, zökkenőmentesen vándorol a hálózatok között, észrevétlenül váltva a routerek között. (nem szakad meg az a bizonyos sorozat, meccs sehol sem) Nincsenek holt terek. És az igazán nagy előnye a beállítások továbbadásában rejlik a routerek között, vpn, szülői felügyelet, hálózati biztonság, jelszavak is szinkronizálódnak minden beavatkozás nélkül. (szóval az időhiányosok mekkája, ha van egy beállított router, akkor azt ezzel a technikával bővíteni 10 perc, akárkinek. Feltételezve, hogy az első beállítását ő végezte.)

AiProtection a TrendMicro által védi a hálózatunkat minden külső támadástól. És ez szerintem az Asus routerek legnagyobb előnye, ingyen, élettartam alatt, felügyeli a rendszerünket. Más eszközöknél az ilyen biztonsági szolgáltatás, családi felügyelet stb. havidíjas konstrukcióban érhető csak el, téve ezzel horrorisztikus költséggé a szolgáltatásokat és az eszköz értékét.


VPN - Virtuális magánhálózat.

Hát igen, megérne egy külön blogot, de most a csak a közérthető bemutatására szorítkozom. Ha már eljutottunk a blog olvasásában idáig, akkor talán képbe kerültünk kicsit, mennyire fontos, a sebesség, és az elérhetőség, mellett a biztonság. És igen már alapból használunk tűzfalat, AiProtectiont, de a lényeg, ha igazán komoly védelmet akarunk, a VPN. Ennek konfigurálása már nem egyszerű, de azért nem is megugorhatatlan. A lényeg a VPN elrejti IP címünket, titkosítva a kapcsolatot (látom csillogó szemeiket a zavarosban halászóknak, de nem nekik készült).

Otthoni felhasználók esetén a mániákus rettegőknek ajánlott, pl. Putyin, TEK és társai megfigyelnek mindenkit, tudni akarják hány túrórudit vettem, mennyi pénzt költöttem az online kaszinóban.

Aztán a játékosoknak, csökken a késletetési idő, illetve védi őket DDoS támadásoktól. Streamerek, youtube kalandorok, celebek számára sem utolsó (esti hancúrvideó ne kerüljön fel reggelre a netre).

Kereskedelmi felhasználók, akik irodáikat, telephelyeiket akarják biztonságosan összekötni. Vagy a pénzügyi szolgáltatók, azaz szinte mindenki aki kényes adatot használ.

Szóval mindenkinek ajánlott, de vannak buktatók, sok-sok gombot kell nyomogatni a beállításhoz, certifikációkat, kulcsokat exportálgatni. Beállításokat mentegetni, küldözni. Ha VPN akarunk, lesz macera, de megéri! Otthonra, egyszerű magyar háztartásban, nem profi online játékosként, szerintem nem elengedhetetlen, de mindenki döntse el maga.


És még sok minden más

És igen, aki eljutott idáig, a megvilágosodás göröngyös útján, annak van egy rossz hírem, hogy még csak karcolgatom a router ismertetésének csodás világát. Hisz a fentieken kívül még sok-sok funkció van egy ilyen szerkezet repertoárjában.

Lehet FTP servert csinálni belőle. Videóink tárhelyét beállítani. Samba hálózatot. Monitorozza a hálózati forgalmunkat, szabályokat lehet létrehozni az eszközök neteléréséhez.

Iot eszközök számára elkülönített hálót - ez is egy szuper funkció, pontosan az okosotthon témájában, így külön kommunikálnak ezen eszközeink.

Aztán van olyan is, hogy értesít egy új eszköz kapcsolódásáról - gyerkőc odaadja a Pistikének a wifijelszót, aki a saját mobiljával, már kikerülve a biztonsági beállításokat, simán indítja is az ISIS hétvégi lefejezős ünnepi videóját – de mivel kapjuk az értesítést, így egy gombnyomás és vége az önfeledt szórakozásnak. Ja persze, mobilnet is van a világon, de azt már talán elhasználta a Pistike. Volt olyan kérés is, hogy a mobilnetet hogyan lehet lenyomni, milyen eszköz kell hozzá, de ez már azért elég szélsőséges eset, persze van ilyen eszköz is, sok pénzért, vagy alufólia olcsón.

Aztán a konkrét router esetén 10 Gbps Lan is rendelkezésre áll, itt az adatot értelmezni tudó értő olvasó, hangosan felsóhajt, mert ugye ez egy elég durva adat. Jelentősége szvsz, max egy felhordóhálózat céljából van. Aztán a blog elején írtam, hogy a 4g-5g mobilhálózat is szuper tud lenni, ha a szolgáltatás megszűnik, ilyen olyan ok miatt (elrágta az optikát a kis cica a francia buldoggal való önfeledt játék közben, a gazdira várva, ugye csak mert szeret), ilyenkor az adott router esetén csak hozzádugjuk kábelen a telónkat, net megosztás, és már van is net minden eszközön. Persze ha a munkához pont a telónk kell, akkor vagy tartunk ilyen esetre egy mobilt, vagy egy usb dongle a megoldás. Meg persze van sim képes.


Végszó

Elérkeztünk a Router blogom végére, tényleg rengeteg funkció van ezekben az eszközökben, felhasználattól függetlenül, érdemes egy ilyen eszközt picit megismerni, és olyant választani, ami időtálló (nálam 10 éve zakatol egy ac68u, de van több mint tíz éves tp-link, meg rt-ax53u már a wifi6os - ő sem mai gyerek). Aztán a lent általam ajánlott 2 asus eszközzel is van tapasztalatom, üzembehelyezés szintjén, illetve a többi megemlített ketyerékkel is.

Mivel most éppen a Wifi7 a hívószó, ezért én egy ilyen képességű eszközt ajánlok, idén még lehet, hogy nem használjuk ki, de egy-két év és már alap lesz a tudása, és ugye nem cserélgetjük (elmennek ezek hosszú ideig, saját célra vásárolt termék 30 év alatt egy ment tönkre, inkább elavultak, az általam telepítettek közül is csak egy volt gariztatva), szóval hosszútávra rendezkedünk be vele. 


Mit ajánlok, és mibe fáj ez nekünk?

Drága, mihez képest, megválaszolva a még fel sem tett kérdést, de már nem annyira, a kedvezőbb általam ajánlott (2024 végi árak):

Asus RT-BE58u már 60-70 ezer forint

a nagytesó az Asus RT-BE 92u olyan 110 ezer forintért 

szerezhető be kishazánkba. Nincs egyébként jelentős különbség külföldről beszerezve sem. Az Asus kínálatában még van feljebb is, meg persze lejjebb. 

Nagyon jók a TP-Link hasonló szintű, képességű routerei is az Archer BE550 de, a fejlett szolgáltatások úgy mint családvédelem, biztonság, stb már csak extra havi díjért elérhetőek, azaz 150 ezer forint plusz 5 dolcsi havonta. Drága, na. Aztán van Cisco, Zyxel, Xiaomi (neki egy húszasért jött épp most Wifi 7 képes), és végül igen a Ferrari (szerintem otthonra) a routerek között a Netgear itt már egy Wifi7 ketyere a félmillió forintot is elhagyja. Van nekik egy 3 eszközből álló Mesh megoldása úgy már 1.5 millió. És igen ez is ajánlható egy szép kastély lefedésére, ahol nem a legfontosabb szempont az ár, szívesen építek ki ilyen rendszert is :) Viccet félretéve, itthon nem találkoztam még ilyen Netgear kütyüvel, Ausztriában viszont többel is, kávézókban, kis családi vállalkozásoknál, szeretik a Netgear márkát.

És ne feledkezzünk meg, a bemutató otthoni illetve mikróvállalkozásoknak készült, könnyen kezelhető, grafikus felületen keresztül állítható típusokról. Ha komoly felhasználásra kell internet (vállalat, szervezet), akkor Ubiquiti, MikroTekk, Cisco és társai érkeznek, ahol valójában profi termékek, megoldások vannak vállalati felhasználásra.