OKOSESZKÖZÖK környezetünkben és a mindenhová beszivárgó MI
Lassan nincs az a digitális, elektromos eszköz, szoftver, ahol nem jelenik meg az MI, és okosítja életünket. Nem lennénk elég okosak? de bizony, hisz mi fejlesztjük. Itt csak arról van szó, hogy kényelmessebbé akarjuk tenni mindennapjainkat, mert ugye lusták is vagyunk, kell a több szabadidő, aztán ott a hatékonyabb munkavégzés, termelés. Na, meg a fránya profit. Persze ha a neten tájékozódunk, és okosotthonokkal foglalkozó oldalakat olvasunk, akkor a fő szempontként a spórolást, költségcsökkentést jelölik. Én nem gondolnám, hogy fő szempont a választásban a spórolás, inkább a kényelem, hatékonyság, ami persze végső soron pénzt is takaríthat meg háztartásunk számára.
Mik ezek az eszközök, akik így megokosodtak körülöttünk?
Minden!
Ugye a testünk részévé vált mobiltelefon, kíváncsian várom mikor olvadunk vele össze.
A mobil mára egy mindenes lett, személyi asszisztens, fényképező, telefon, médiafogyasztás eszköze, szórakozás, játékok, munkaeszköz, az okosotthon vezérlője, felügyeljük vele kameránkat, vagy bármit, egészségünk őre, elmagányosodott életünk társa, hisz beszélget is már velünk, ha az kell.
Például, idős embereknek, akiknek már sajnos senkijük nincs, egy egész jó póttárs lehet. Viszont a fiatalok körében, középkorosztálynál már nem vagyok ennyire biztos az ártalmatlanságában. Meg van a kép, hogy egymás mellett néma csendben ülő, két tini, kezében a mobillal, egymással írogat? Nem, nem beszélgetnek, küldözgetik a … mindent. Ők már így tolják. Alkalmazkodni kell, igen nekünk, ők a jövő.
Aztán az eszközök száma végtelen. A karóra is okos lett, az autónk, a kávéfőzőnk, a hűtő, a számítógép, a tablet, a zár az ajtóban, a redőny, a konnektorok, a fűtés, az öntözés. Aztán a hangfal, fülhallgató, fogkefe, a játékkonzolok, mindegy szerintem nincs már olyan eszköz, ami elektromos energiával működik és ne lenne okos alternatívája. Még az egér a kezemben is okos 😊 beszarás.
De ugye hiába a megannyi okos eszköz, azért még elég korlátozottak a lehetőségek, hogy ezek az eszközök egymással kommunikálva még hatékonyabbak legyenek. Ebben az MI robbanás sokat fog lendíteni.
És eljön majd a kollektív tudat, rettegjetek! Terminátor, Skynet víziója. Vagy akár a Mátrix világa. Azért na, nem így van ez, gondoljunk bele, jön a terminátor teljes harci díszben, és lemerül az akksija két lépés között. Vagy kék halállal lefagy a Mátrix csodálatos világa, hehe😊 Kis napvihar, és lefekszik a GPS. Vagy még egyszerűbb, Jancsibácsi lekapcsolja PAKS akárhányat, nesze neked MI. De a fejlődés halad, és szép lassan minden jelenlegi problémára lesz megoldás.
Szóval az örök rettegők még várhatnak áhított világvégéjükre, addig meg élvezzék kicsit az életet, naná, hogy lehet digitális, MI kütyük nélkül, semmi sem kötelező. Csak okosan!
Az eszközök együttműködése a cél!
Vannak már persze jó próbálkozások, minden nagy IT óriás által fejlesztve, meg persze feltörekvő kis cégek, Google, Fibaro, Homey és társai asszisztensként, ami a szóbeli vezérlésbe segít, azért őt említem mert talán a legerősebben terjeszkedik, de mindegy is nem lényeges, melyik. Mondom is miért lovaglok az együttműködésen.
Rászánja magát polgártárs, hogy benevez valamilyen okoskodó kütyüre, mert már kolléga, szomszéd, tesó mondta milyen menő is ez. Redőnyvásárlás előtt van az áldozatunk, aki még nem is érzi milyen mély szakadék szélén billeg. Nekilát netezni, vagy járja a kereskedőket, jó pár ajánlat, mindenhol megnyugtatják, a legjobb, sokkal jobb, mint az XYB stb. És választ. Megrendel, kifizet. Egyszer csak, egy hétre a megbeszélt időpont után, 1 eldobott szabadság nap, megjön a csapat, fúrnak faragnak, beszerelnek. A redőny rendben, működik, boldogok vagyunk. Igen ám, fényre megy fel le, de mi azért ennél többre vágyunk, hisz a reklámszövegben ott volt, hogy együttműködik fűtéssel, világítással, biztonsági rendszerrel. Ami azért na, nem rossz dolog. A redőnyösöknek hiába is nyafogunk, hogy segítsenek, nagy eséllyel nem fognak, nem tudnak, nincs idő. Kénytelenek vagyunk keresni valakit (a tesó, barát, kolléga körben) aki ugye már beszélt róla nekünk, vagy szakembert.
És indul az IOT világa. Vannak ugye a kommunikációs protokollok (Wifi, BT, Zigbee, Z-Wave, infra stb.) akik vagy együtt működnek, vagy nem. Aztán a megoldást szállító cégek, Homey, Xiaomi, Ikea, Fibaro, Zipato, Loxone, Googel, Samsung stb. Aztán kell egy bridge, egy hub, vagy nem, fúrni bontani kell, vagy csak bedugni, letenni. Kell a net a működéshez, vagy külön hálón kommunikálnak. Hosszú a sor.
IOT, a dolgok internete.
Semmi ördöngősség, a sok kis kütyü a neten, vagy csak az otthoni hálón, egymásnak adatokat tudnak küldeni, illetve azokat fogadni, és értelmezni.
Szóval a módszer ahogy megoldjuk, hogy a villanykapcsolóval közölje a redőny, hogy felkúsztam dobozkámba, elég a napsugár a szobában, ideje neked is kicsit kikapcsolódni.
Ez úgy történik, hogy van egy központi szoftver, hardver, ami összefogja a kütyüket, és kezeli a kommunikációt közöttük. De van millió szoftver és ketyere gyártó, mindenki favorizál valamilyen megoldást a kommunikációra, különböző preferenciák alapján, ár, biztonság, kommunikációs forma. Szóval a vásárlásnál egyelőre, körültekintően kell eljárni, informálódni, hogy az adott eszköz, milyen megoldással működik együtt, illetve azon a megoldáson a majd következő kinézett eszközre is van alternatíva. Előre is kell kicsit gondolkodni. Szóval nem egyszerű, de nem is megoldhatatlan.
Például, vettem már jó sok wifis aljzatot, fogyasztás mérőset, anélkülit. Viszont mindnek más volt a szoftvere, az appja a telómon. Mennyivel jobb lett volna, ha mind egy felületről vezérelhető. De ez már régen volt, azóta figyel az emberfia, hogy mit is vesz, mert már megoldható, van platform, kompatibilitás.
Itt jegyezném meg, hogy márkától, ártól függetlenül, nagyon hamar tönkrementek. Fél és másfél év alatt a 80% lefeküdt, peches voltam? Nem tudom, olvasni ezt is azt is. És a gariztatás sem az igazi, pl. 3as csomag wifis aljzat, egy elbúcsúzott, küldjem vissza mind a hármat, hát nem. Aztán fél évre rá a következő is távozott a 3ból. Egy, meg ami maradt már a 4. évébe lépett, és világítást rendezi, szakaszosan, a kaméleon úr terráriumijában😊
Szóval volt már okosdolog, MI, mobil, IOT. Meg említettem pár buktatót, szabványt. Ha tovább merülünk ezen csodás világban akkor jön, mint mindig, a biztonság.
Biztonság
Ezek a kis eszközök, kapcsoló, világítás, redőny, nem a legjobb, ha wifin lógnak a hálón, aztán meg egy felhőben mert a szoftver része ott van. Egy az, hogy akkor net nélkül a szétokosított házunk rögtön butává válik, a másik, ha valaki bejut az otthoni wifinkre, szinte korlátlan hatalomra tesz szert. Aztán a wifis cuccok sokat fogyasztanak, valamint egy kommunikációra már amúgy is túlhasznált sávon kommunikálnak.
És persze, hogy a biztonsági megoldások, akik szeretnek még másabb protokollt használni.
Pedig izgalmas kezd lenni a terület. Eddig ugye volt egy kamera, ami figyelte a kijelölt területet, jó esetben beállítottuk, hogy pl milyen magasságban bekövetkezett változásra riasszon. Ugye azért, hogy a kutya-macska MMA meccs miatt ne hívja a szekusokat. Aztán voltak már okos zárak, amik jelkóddal, ujjlenyomattal operáltak, vagy a transzponderes megoldás. Szerintem nem értek semmit. Nem éppen praktikusak, okosak, MI sem kell.
De most elértünk oda, hogy valójában okos megoldások születtek. Az arcfelismerés, MI vel megfejelve egy szuper alternatívává vált. Hazaérek és nyílik az ajtó, a garázskapú, megadom a szoftvernek ki jöhet be, ki mikor jöhet, stb. Persze drága dolgok ezek a játékszerek. Én pl. az Ajax termékeit preferálom, milliós (akár sokmilliós) tétel a vége egy nagyobbacska kulipintyó esetében. De ha csak ismerkedünk, nem lógnak a falon kortárs darabok, akkor azért töredékáron megoldható.
Ez a legspeciálisabb területe amúgy az okoskodásnak. Külön kommunikációt használnak, gyártótól függően, az eszközök. És van egy nagy csomó extra képességük, vandálbiztos, riaszt, ha megszakad a kapcsolat stb.
AIOT, hogy legyen egy új név, a hype
Nem kell félni az IOT, dolgok internete, és az MI,AI összeolvadása. Szóval értelmezi is az egymással kommunikáló eszközök közötti adatforgalmat, és arra magától reagál. Volt eddig is, most neve is van. El kell majd adni az újabb relét, kapcsolót. De persze a haszna túlmutat otthonunkon. Az ipar elképesztőt fog profitálni belőle, logisztika is ilyen. Sok robottargonca mozgásának összehangolása például. Vagy a közlekedés optimalizálása nagyvárosokban (videó képek elemzése alapján, közlekedési lámpák hangolása). A sor végtelen.
IFTTT
Megy az idő, már ő is tíz éves fejlesztés, és nem volt senki aki a környezetemben aki tudta volna mi is ez. Pedig egyszerű, egy megoldás arra, hogy a szoftverjeink összedolgozzanak az okosotthon szereplőivel. Vagy a közösségi média szereplői (Face, akármi) egymás között interakciózzanak.
Példákkal szemléltetve, beállítom, ha kapok egy mailt, egy meghatározott személytől akkor pl, a nappali világítása finoman villogjon, kétszer. Vagy, ha a mosógép lejárt szólaljon meg egy kedvenc zeneszám. A facén megjegyzéseket írtak egy tartalmunkhoz, azokat összegezze, és foglalja egy dokumentumba. Végtelen a lehetőségek száma.
Összefoglaló – összefoglaló?
Ami tisztán látszik, hogy egy nagyon töredezett dolog még az okosotthon. Ugye kell az internet, annak vezérlője egy jó router. Aztán a nem wifin kommunikáló eszközöknek egy HUB, ami majd közvetít az eszközök és a router között. Ha elköteleződünk mondjuk a Z-Wave mellett, veszünk egy olyan Hubot ami tudja a protokollt, akkor majd jöhet még pár bridge, ház méretétől függően. El kell döntenünk, hogy felhős (olcsóbb) vagy internettől független Hubot választunk. Aztán kérdés még, hogy mélyen integráljuk a rendszert, szóval már a ház – lakás tervezésnél figyelembe vesszük ilyen irányú elképzelésünket. Vagy csak felokosítjuk már meglévő ingatlanunkat. Itt is kérdés, hogy vésünk, rombolunk, vagy maradunk az ilyen jellegű munkálatokat nem igénylő kivitelezés mellett. Aztán vannak olyan nyílt rendszerek, mint a Home Assistant, ami helyi szerveren fut, Linux alapon, minden beleapplikálható ami ma létezik okos otthon címén. Ezt már csak a nagyon tapasztalt felhasználóknak ajánlanám, viszont az előnye, a közösség erejében rejlik, kellő kitartással, tanulással, szerintem a legsokoldalúbb megoldás. Simán lehet magyar nyelven vezérelni, hangalapon.
Konklúzió
Véleményem szerint ha valaki nem megszállottja a technikai kütyüknek, akkor a legjobb ha megbíz valakit aki kiépíti neki a rendszert. Ha meg az drága – millió felett van a beugró – akkor ismerkedni, egy Sonoff Bridge (Fibaro, Aqua stb), pár kapcsoló, aljzat, lámpa megteszi, pár tízezer forint és kap egy kis ízelítőt az iot világból.
Konkrét példa, szellőztetünk, és szeretnénk ha addig a fűtés, hűtés lekapcsoljon, majd ha szellőztetésnek vége, akkor kapcsoljon vissza minden. Ennek kivitelezése már pár tízezer forintból megoldható, és mellé kapunk egyéb funkciókat, pl. biztonsági rendszer is egyben – jelez ha betörtek házunkba. Azért nem rossz, írjatok, segítek!
Konkrét terméket nehezen tudnék ajánlani, főleg a prémium szegmensben. De ha már erre vállalkoztam, megteszem.
Így szorítkoznék egy felhasználóbarát megoldásra, ami közel sem tökéletes, de elképesztő mennyiségű eszközt támogat, a Homey Pro Hub, engem meggyőzött. Van egy kistesója is, az csak felhőben működik, és fizetni kell havi pénzt a szoftverért.
Igazán, nekem, a Home Assistent ami szimpatikus, de mivel konfigurálni "rémálom", így csak a legelhivatottabbaknak ajánlanám. Vagy ha valaki megcsinálja nekünk. Az ereje a közösségben rejlik, mindenre is van megoldása. Az egyik, aminek saját hang asszisztense van, ami ráadásul magyarul is tud, és millió más szolgáltatás. De 70euro évente – ha felhőt és asszisztenst is akarunk.
Szóval írjatok, mindegy, hogy bütykölünk, vagy profi rendszer a cél!