ÉRZÉKELŐK

Maradok még egy kicsit az okos otthon témakörben. Gondoltam, ha már belekezdtem, menjünk szépen végig az alapvető dolgokon. Egy ilyen az érzékelők köre is.
Alapvető elemei az okosrendszereknek, ilyen eszközök állapotváltozása indíthat be bizonyos eseményeket a vezérlésünkben.
Típusai működésük szerint
Hőmérséklet, mozgás, fény érzékelők, vagy a co2 érzékelő, ami szerencsére egyre több épületben alapvető. A lehetőségek persze ennyiben nem merülnek ki, szinte minden környezeti vagy egyéb tényezőre van érzékelő. Füst, víz szivárgás, hang, nyomás, akármi. Ha az otthonoknál maradunk, akkor persze a hőmérséklet, pára, mozgás, fény, co, füst a legelterjedtebb.
Kommunikáció szerinti lehetőségek
Itt is mint a blogom előző írásában már említve volt, a jól megszokott formák vannak. Wifi, BT, Zigbee, infra, rádió stb. Köztük a különbség a felhasználás helye, ahol nagy távolság kell is más a jó, ahol a kis fogyasztás a fő szempont ott is más a praktikus. Örök érvényű igazság nincs.
Megbízhatóság
Gyártók hada verseng a kegyeinkért, villognak marketingdumák, svájci érzékelő, német precizitás. De kijelenthető, hogy nagy különbség, nincs közöttük, normál felhasználás mellett. Iparban pl. ahol tizedfoknyi változások is fontos paraméterek, ott más a helyzet.
Személy szerint használok rengeteg érzékelőt, van a legolcsóbbtól a nagyon drága darabig, megegyező használatra, de sem pontosságban, sem elérhetőségben, sem fogyasztásban nagy különbséget nem veszek észre. Fontos megjegyeznem, én kerülöm az ali, amazon és társait. Csak Magyarországon forgalomba hozott és szervizelt ketyeréket vettem.
Márkák, gyártók
Amiket én ismerek, használok: Xiaomi, Sonoff, SwitchBoot, Aquara, Shelly. Mind teszik a dolgukat, keveset fogyasztanak, felhasználás területét figyelembe véve pontosak. Persze olvasom itt, ott, hogy mennyi gond tud lenni egyes komponensek működésével, de engem eddig elkerültek.
Érzékelők persze nem csak dedikált eszközök lehetnek, a példa kedvéért a telefonunk, az okosóránk is lehet érzékelő egy rendszerben. A telefon érzékelhet gyorsulást, akkumulátor hőmérsékletet, szívritmust, amit rendszerünk feldolgozhat, és pl ahogy a pulzusunk emelkedik úgy hangosodik a zene 😊